نجات به موقع با سه شماره 2-4-7

25 دی 1398

رییس سازمان اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
نجات به موقع با سه شماره 2-4-7
رییس سازمان اورژانس 115 گفت: طرح ملی 247 اقدامی به موقع برای نجات جان بیماران با مشکل سکته حاد قلبی است 
دکتر عبدالرحیم دادجو اظهار داشت: روز چهارشنبه 25 دی ماه سال جاری به همت واحد آموزش اورژانس کارگاه درمان سکته حاد قلبی (طرح ملی کد 247) در محل سالن اجتماعات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان بوشهر برای گروه هدف تکنسین‌های اورژانس 115 با تدریس استاد سیده مریم ابطحی سرپرستار بخش اورژانس بیمارستان قلب بنت الهدی (س) بوشهر برگزار شد.
وی با بیان اینکه شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر در ایران و در استان بوشهر بیماری‌های قلبی و عروقی است که قسمت مهمی از آن را سکته‌های حاد قلبی به خود اختصاص می‌دهد، افزود: علت ایجاد سکته حاد قلبی، ایجاد لخته در عروق کرونر است که منجر به بسته شدن رگ شده و جریان خون یک منطقه از عضله قلب کاملا از بین می‌رود. این اتفاق می‌تواند صدمات دائمی را برای فرد به دنبال داشته باشد. بنابراین هر چه سریع‌تر رگ مسدود، باز و جریان خون مجددا برقرار شود، آسیب‌ها به عضله قلب کمتر خواهد بود. هرچه سلول‌های عضله قلب کمتر از بین بروند در آینده بر روی طول عمر بیمار موثر است و از درمان‌های پر هزینه بعدی هم پیشگیری می‌کند.
این مقام مسئول ادامه داد: زمان، نقش اصلی را در درمان بیماران دچار سکته حاد قلبی دارد، بنابراین بیماران با علائم سکته‌های حاد قلبی باید از خوددرمانی خودداری کرده و هر چه سریع‌تر با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته، تا بیماران به نزدیکترین مراکز مجهز به درمان‌های سکته‌های حاد قلبی منتقل شوند.
وی تأکید کرد: باید در نظر داشت که مهم‌ترین و موثرترین شیوه درمانی برای سکته‌های حاد قلبی، آنژیوگرافی سریع و باز کردن رگ بسته به شیوه آنژیوپلاستی است. در عین حال باید توجه کرد که سکته حاد قلبی از پیش خبر نمی‌کند. حال برای اینکه این درمان برای بیماران سکته حاد قلبی فراهم شود. طرح ملی ۲۴۷ برای درمان سکته‌های حاد قلبی را اجرا شده و در این استان نیز بیمارستان‌هایی تعریف شده که به صورت ۲۴ ساعته در هفت روز هفته فعال هستند و در مدت زمان بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه انتقال بیمار از سوی اورژانس، بستری در بیمارستان و کار آنژیوپلاستی انجام می‌شود.
رییس اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: علامت‌ سکته حاد قلبی غالبا شامل درد سینه، احساس فشار و سنگینی روی سینه، احساس خفقان و تنگی نفس، همراه با تعریق و حالت تهوع و استفراغ است. بنابراین اگر بیماری در سن بیماری قلبی بوده و ریسک‌فاکتورهای خطر پیدایش تصلب شرایین را هم داشته باشد، اولا نباید دست به خوددرمانی بزند و دوما بعد از دیدن این علائم از سیستم اورژانس کمک بگیرد.
 انتهای پیام/ زن- 5000

کلمات کلیدی:
اورژانس     بوشهر     طرح     ملی     سکته     حاد    
قلبی    

تاریخ بروز رسانی:   7 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >