سیستم پاسخگویی فوریت های پزشکی 115 چگونه است؟


بیماری ها و حوادث اورژانس به مواردی اطلاق می گردند که در صورت عدم ارائه به موقع اقدامات امدادی-درمانی، منجر به صدمات عضوی و یا جانی و نیز مشکلات روانی بیمار می شود
وظیفه سیستم فوریتهای پزشکی 115 رسیدن بر بالین بیمار در کوتاهترین زمان ممکن و ارائه خدمات درمانی و انتقال به مراکز درمانی می باشد ، اما باتوجه به اینکه ظرفیت پاسخگویی به تمام متقاضیان محدود می باشد در نتیجه واحد ارتباطات اورژانس (دیسپچ) که وظیفه پاسخگویی به تماس گیرندگان را دارد ، از افراد آموزش دیده کارشناسان پرستاری – پزشکان عمومی تشکیل گردیده است ، تا با انجام مشاوره های تلفنی و راهنمایی های لازم از اعزام آمبولانس برای موارد غیر اورژانسی جلوگیری بعمل آورند.
کارشناسان مرکز ارتباطات در حین مکالمه تلفنی سئوالاتی را در مورد وضعیت بیمار از تماس گیرنده بعمل می آورند که این پرسشها شامل: سن بیمار – سابقه بیماری وی – شکایت اصلی بیمار(درحال حاضر چه مشکلی دارد؟ ) و... می باشد که بعد از جمع آوری اطلاعات لازم تماس گیرنده در سه حالت ممکن قرار می گیرد:
1- بیمار جنبه اورژانسی دارد و بلافاصله آمبولانس به محل اعزام می گردد.
2- این بیمار نیاز به اقدامات اورژانسی و اعزام آمبولانس ندارد و توصیه هایی از قبیل مراجعه به درمانگاه و اقدامات اولیه درمانی در منزل به بیمار و اطرافیان وی داده می شود.
3- مواردی که اپراتور تلفن تشخیص می دهد ، تماس را به پزشک ارتباطات ارجاع نموده و توضیحاتی در مورد تاریخچه وی به پزشک داده و پزشک ، با بیمار یا تماس گیرنده صحبت کرده و راهنمایی های لازم توسط پزشک به بیمار یا تماس گیرنده داده خواهد شد و در صورت تشخیص پزشک آمبولانس جهت بیمار ارسال می گردد.


تعداد بازدید:   ۲

برگشت

< >