برگشت به زندگی نوزاد سه روزه با دستان مسیحا نفس تکنسین‌های اورژانس استان بوشهر

20 بهمن 1398

رییس سازمان اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
برگشت به زندگی نوزاد سه روزه با دستان مسیحا نفس تکنسین‌های اورژانس استان بوشهر
رییس اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر؛دکتر عبدالرحیم دادجو اظهار داشت: روز شنبه نوزدهم بهمن ماه سال جاری ساعت یازده صبح بدنبال امدادخواهی برای نوزاد سه روزه که در حال خفگی بود، آمبولانس 115 بوشهر از نزدیک‌ترین پایگاه به محل اعزام گردید.
دکتر دادجو تصریح کرد: خوشبختانه آقای صادق‌رضایی و بهرام ابن‌رومی از تکنسین‌های پرتلاش اورژانس کمتر از یک دقیقه بالای سر نوزاد که در اثر آسپیراسیون شیر هشیاری و تنفس ضعیف و رنگ پوست کاملا کبود داشت، حاضر شدند و با مانورهای به موقع، تخلیه ترشحات به وسیله ساکشن و تنفس مصنوعی با آمبوبگ نوزاد را نجات دادند.
وی بابیان اینکه آسپیراسیون یعنی برگشت محتویات معده به حلق گفت: ريفلاكس يا برگشت شير و مواد غذايي از معده به مري و نهايتا حلق يكي ديگر از عوامل خطر انسداد و خفگي در نوزادان به‌حساب مي‌آيد. حتی در نوزادان نارس و دارای مشکلات مادر زادی باعث مرگ ناگهانی هم می‌شود.
دکتر دادجو توصیه نمود: در چنین مواقعی باید نوزاد را روي يك دست برگردانيد و از پشت به ميان دو كتفش چندين بار ضربه بزنيد. در مورد كودكان بزرگتر هم شايد لازم باشد آنها را در حالت ايستاده قرار دهيد، دو مشت خود را روي هم جمع كنيد و زير جناغ سينه‌شان بگذاريد، سپس با نيروي دست به طرف بالا فشار بياوريد.
وی ادامه داد: در پایان این ماموریت حساس بعد از شنیدن صدای گریه نوزاد که نشانه برگشت حیات وی بود، نوزاد با وضعیت تنفس نرمال و برگشت هشیاری به بیمارستان شهداء خلیج فارس بوشهر منتقل شد.
انتهای پیام/ زن- 5000

کلمات کلیدی:
احیاء     نوزاد     اورژانس     115     استان     بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   20 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >