مسمومیت با گاز مونو اکسید کربن سی و 9 نفر مصدوم بر جا گذاشت

28 بهمن 1399

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سه ماه اخیر در استان بوشهر 39 نفر با گاز مونواکسید کربن مسموم شدند.
دکتر عبدالرحیم دادجو اظهار داشت: مسمومیت با مونواکسیدکربن یا گازگرفتگی، مسمومیتی است که به خاطر تنفس گاز خطرناک مونوکسیدکربن ایجاد میشود، این مسمومیت که به وسیله انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیکنیک و حتی زغال ایجاد می‌شود، اغلب در زمستان دیده می‌شود، به این دلیل که اگر دودکش یا تهویه یک مکان مسدود باشد، گازمونوکسیدکربن منتشرشده از وسایل مذکور امکان خروج نمی‌یابد، در محیط ساختمان منتشرشده و سبب مسمومیت و درنهایت مرگ می‌شود، مرگ بر اثر گازگرفتگی را «مرگ خاموش» می‌نامند.
دکتر دادجو بیان داشت: سی و شش نفر از بیماران مسمومیت با گاز مونواکسید کربن با حمایت تنفسی و اکسیژن تراپی به بیمارستان اعزام شدند و بقیه فقط با خروج از محیط و درمان سرپایی در محل مداوا شدند .
وی تصریح کرد: از تعداد مسمومین اعزام شده به بیمارستان نه نفر آنها در وضعیت ایست تنفسی و کاهش سطح هشیاری با احیاء به موقع حین انتقال توسط تکنسین‌های اورژانس 115 به زندگی دوباره برگشتند.
رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان بوشهر گفت: مونواکسیدكربن یک گاز بی‌رنگ و بی‌بو است كه بر اثر احتراق ناقص انواع سوختها تولید می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد آسیب درافراد شود، اهمیت موضوع اینجاست که به دلیل بی‌رنگ و بی‌بو بودن به سرعت میتواند علائم مسمومیت را در افراد ایجاد کند.
دکتر عبدالرحیم دادجو بابیان اینکه بیست نفر از کسانی که دچار عارضه مسمومیت شدند، اطفال زیر ده سال بودند افزود: علائم اولیه این نوع مسمومیت شامل موارد سردرد ضعف جسمانی سرگیجه و بیقراری تهوع و استفراغ خواب‌آلودگی، کسلی و خستگی است، و پس از گذشت دقایقی افزایش میزان مسمومیت با مونواکسیدکربن، علائم خطرناکتر بروز خواهد کرد، از جمله؛ كبودی دست، دور لبها و نوك انگشتان تنگی نفس و در نهایت بی هوشی اتفاق می‌افتد.
رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان بوشهر توصیه نمود: در مواجهه با مسمومیت مونواکسیدکربن خونسرد باشید،  با اورژانس 115 تماس بگیرید، از ایمنی صحنه مطمئن شوید، فرد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید و یا در صورت عدم امکان، درها و پنجره‌ها را باز کنید، بیمار را در حالت استراحت قرار دهید، بیمار را حرکت ندهید، یقه پیراهن، كمربند و لباسهای تنگ افراد مسموم را باز کنید، راه هوایی بیمار را بررسی کنید، در صورتی که بیمار بیهوش است او را به‌صورت خوابیده به پهلو نگهدارید، در صورت امکان، اکسیژن رسانی را شروع کنید.
انتهای پیام/ زن- ۵۰۰۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
مسمومیت     co     اورژانس     115     بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   28 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >