سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر هشدار داد:

11 آبان 1401

سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر هشدار داد:
 مونواکسید کربن (CO) گازی بی‌رنگ، بی‌بو و سمی است که سردرد و سرگیجه تا کما و مرگ را شامل می‌شود
سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر؛ دکتر سید حسین موسوی طی مصاحبه با روابط عمومی اظهار داشت: مسمومیت با گاز مونوکسید کربن (CO) سالانه افراد زیادی را در کشور تحت تأثیر قرار می‌دهد. تظاهرات بالینی طیفی را شامل می‌شود که از سردرد و سرگیجه تا کما و مرگ را شامل می‌شود که متأسفانه میزان مرگ‌ومیر آن بین ۱ تا ۳ درصد است.
دکتر موسوی افزود: این گاز بی‌بو و بی‌رنگ سطوح بیشتر از ۶ پی پی‌ام به‌طور بالقوه در مدت‌زمان طولانی‌تری سمی است و سطح مسمومیت هموگلوبین ۲٪ یا بیشتر در غیر سیگاری‌ها و ۱۰٪ یا بیشتر در افراد سیگاری غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شود و ممکن است علائم ایجاد کند.
دکتر سید حسین موسوی افزود: تعداد قابل‌توجهی از بیمارانی که از مسمومیت با CO جان سالم به درمی‌برند از عواقب طولانی‌مدت عصبی و عاطفی رنج می‌برند. کمبودهای عصبی لزوماً با سطح CO خون مرتبط نیستند، اما احتمالاً ناشی از اثرات پلیوتروپیک CO بر تنفس میتوکندری سلولی، استفاده از انرژی سلولی، التهاب و تولید رادیکال‌های آزاد، به‌ویژه در مغز و قلب هستند.
وی گفت: در مسمومیت با این گاز سمی نقایص عصبی شناختی طولانی‌مدت در ۱۵ تا ۴۰ درصد بیماران رخ می‌دهد، درحالی‌که تقریباً یک‌سوم از بیماران متوسط تا شدید مسموم، اختلال عملکرد قلبی، ازجمله آریتمی، اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ و انفارکتوس میوکارد را نشان می‌دهند.
سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی استان بوشهر خاطرنشان کرد: شواهد موجود از بروز سالانه مسمومیت با مونوکسید کربن (CO) در استان بوشهر، بر اساس مأموریت‌های اورژانس پیش بیمارستانی استان بوشهر، ۴۰ مأموریت نجات در سال ۱۴۰۰ با این گاز است. هرچند که با اقدام و نظارت شرکت گاز استان تعداد مرگ‌ومیر ناشی از این گاز بی‌رنگ و بی‌بو کاهش‌یافته است.
انتهای پیام/ زن : (50000)
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
زمستان     گاز     مونواکسید     کربن     اورژانس     بوشهر    
دکتر     موسوی    

تاریخ بروز رسانی:   11 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >