توزیع پوستر آموزشی احیاء 2020 به تعداد پایگاه های اورژانس در استان

6 ارديبهشت 1400

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت:
توزیع  پوستر آموزشی احیاء 2020 به تعداد پایگاه‌های اورژانس در استان بوشهر
به گزارش روابط عمومی؛ رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر؛ دکتر عبدالرحیم دادجو گفت: 240 نسخه پوستر آموزشی "احیاء قلبی ریوی " به منظور آگاهسازی و به روزرسانی اطلاعات پرسنل به دستور اورژانس کشور چاپ و توزیع شد.
رییس اورژانس افزود: این پوستر‌ها که در اختیار پایگاههای اورژانس استان قرار گرفته است، به عنوان بخشی از فعالیت آموزشی و اطلاع‌رسانی سازمان در سطح پایگاه‌های استان بوشهر و مرکز مدیریت نصب می شود.
دکتر دادجو همچنین با توجه به آمار فوتی‌های بیماران قلبی در یک سال گذشته گفت: اورژانس در قالب مجموعه ای از آموزشهای حضوری و غیر حضوری سعی بر بالا بردن توان علمی پرسنل را دارد و از پرسنل خواست که به این آموزش‌ها دقت و توجه ویژه داشته باشند.
 دکتر عبدالرحیم دادجو اظهار داشت: در پوسترهای اورژانس با هدف جلوگیری از مرگ و میر بیماران قلبی نیز جلو گیری از آسیب بعد از سکته‌های قلبی آموزش لازم و به موقع آورده شده.
رییس اورژانس یادآور شد: احیای قلبی ریوی را به دو صورت اقدامات پایه ای حمایت از حیات (BLS) و اقدامات پیشرفته حمایت از حیات (ALS) انجام می دهند. احیاء پایه را می توان بدون هیچ وسیله اضافه و با دستان خالی هم انجام داد. انجام صحیح و به موقع این روش، می تواند باعث نجات جان انسانهای زیادی از مرگ حتمی شود. در مورد احیاء پیشرفته اقدامات تخصصی تری نظیر مراقبت از راه هوایی و دارو درمانی حین احیاء انجام می شود.
دادجو افزود: در این پوسترها همچنین به یکی از مهمترین نکات حین احیا، که به حداقل رساندن توقف ها حین احیا است و باید فشارهای سینه ای را ادامه دهیم تا خونرسانی و اکسیژن رسانی به مغز متوقف نشود تاکید دارد.
گفتنی است: نکته مهم دیگر در این پوسترها کیفیت و تعداد فشارهای سینه ای است. باید تقریباً هر ثانیه 2 بار قفسه سینه را فشار داد. از نظر عمق هم باید در بزرگسالان 5 سانتی متر و در کودکان 4-5 سانتی متر قفسه سینه را تحت فشار قرار داد.
در پایان دکتر دادجو از سید حمید حسینی‌کیا مسئول آموزش، آقای مهدی کمالی کارشناس محترم آموزش و مهندس علیرضا ممسنی معاون اداری اورژانس به جهت جمع آوری اطلاعات، چاپ و توزیع پوسترهای آموزشی احیاء قلبی ریوی که میتواند سهم بسزایی در نجات مردم داشته باشد تقدیر و تشکر نمود.

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.